Brandy Design
  • Case studies
  • Portfolio
  • O nas
  • Fundacja BrandyLab

Ziemianie Projektują

czyli jak wykorzystać wzornictwo w walce z plastikiem.

Ziemianie Projektują

Kontynuacja raportu Ziemianie Atakują przygotowana przez Brandy Design.

 

23.09.2020 na zorganizowanym przez United Global Compact Polska wydarzeniu CEO’s for Climate na terenie Wyścigów Konnych Służewiec, oficjalną premierę miały kontynuacje raportu Ziemianie Atakują. Spotkanie odbyło się pod hasłem strategii redukowania plastiku przez biznes.

Ziemianie Atakują

Ziemianie Atakują

Ten szczególny dokument, który za sprawą Kantar Polska i ekspertów klimatycznych ukazał się w 2019 roku to pierwsze podsumowanie stanu wiedzy i świadomości polskiego społeczeństwa na temat zagrożeń klimatycznych i strategii postępowania z nimi. Darmowy, realizowany na próbie ponad 4000 Polaków raport wskazuje niezbicie powagę zagadnień dla opinii publicznej.

72% z przebadanych uważa, że stan, w jakim znalazła się Ziemia jest poważny i wymaga natychmiastowych działań. Tylko 8% badanych nie widzi problemu.

Suplementy

Suplementy

Ziemianie atakują! Stał się szybko podstawą dla wielu dyskusji, publikacji i działań, między innymi dzięki uwypukleniu zróżnicowania poziomu wiedzy w społeczeństwie na temat wyzwań środowiskowych, a przede wszystkim olbrzymiej, zgłaszanej przez badanych potrzeby informacji - ponad 70% chce wiedzieć więcej.

Dlatego też tegoroczne premiery 2 suplementów: Ziemianie Projektują i Ziemianie Regulują przygotowane przez ekspertów zajmujących się odpowiednio tematami opakowań oraz przyszłości regulacji sprzyjających zmianom na lepsze w przemyśle spożywczym.

Dlaczego temat plastiku jest tak ważny?

 

Pomimo tego, że w hierarchii zagrożeń ustawiany jest przez naukowców dopiero na 3 miejscu, za: zagrożeniami klimatycznymi, wymieraniem bioróżnorodności, przez społeczeństwo, a więc i konsumentów odbierany jest jako najbardziej widoczny.

 

Powód? Każdy z nas codziennie kupuje różne produkty, wiele z nich zapakowanych jest właśnie w plastik, a dodatkowo trafia do jednorazowych foliówek. Pandemia COVID zachęciła nas dodatkowo do zakupów przez Internet - a to oznacza jeszcze więcej plastikowych opakowań i folii zabezpieczającej!

 

Liczby związane z produkcją odpadów plastikowych są potężne. Od wprowadzenia w latach 50. XX wieku na masową skalę plastiku w przemyśle, wyprodukowaliśmy go ponad 8 miliardów ton.  A głośno promowanemu obecnie recyklingowi poddaliśmy zaledwie 10% z tej liczby. Co więcej, plastik poddany recyklingowi… dalej pozostanie z nami!
Niezależnie od obróbki pozostanie obecny jako mikroplastik, przyjmowany w pokarmach, obecny w wodzie, glebie, a także spożywany przez zwierzęta hodowlane. Jego rozkład zajmie ponad 400 lat. Dodatkowo, choć żyje nam się z nim łatwo i przyjemnie dzięki wygodzie w konsumpcji, staje się olbrzymim wyzwaniem w zarządzaniu odpadami - Polska zobowiązana jest do poddania recyklingowi zgodnie z wymogami UE 50% zebranych odpadów… a realizuje zaledwie 26%.

 

Dlatego też projektanci i eksperci z Brandy Design, pod przewodnictwem dr hab Macieja Konopki, którzy od 20 lat na polskim rynku zajmują się projektowaniem opakowań, zebrali w raporcie Ziemianie Projektują zestaw inspiracji ze świata gdzie i jak można szukać nadziei na redukcję plastiku.

 

Ziemianie Projektują prezentuje przekrojowo strategie: redukcji, zastąpienia plastiku innymi materiałami, a także kompletną zmianę paradygmatu - zastosowanie nowego podejścia - jak chociażby jadalnych materiałów lub lnianych, plecionych butelek czy też specjalnie hodowanej grzybni.

 


Przedstawiamy różne pomysły, możliwości, często są to startupy, które mogą być inspiracją dla biznesu, rządzących, badaczy, jak może wyglądać inaczej opakowanie w bliskiej przyszłości. Ta przyszłość wydarza się już teraz i determinowana jest przez nasze działania. Wzornictwo może być jedną z dróg do zmiany na lepsze, a także przynieść świetne pomysły na prawdziwie zielony biznes!

-  dyrektor kreatywny Brandy dr hab Maciej Konopka


 

Przykłady

Przykłady

Przykładem tego ostatniego może być NOTPLA, czyli brytyjska firma, która specjalizuje się w tworzeniu jadalnych i biodegradowalnych membran na różnego rodzaju płyny. To oni kilka lat temu zawojowali Internet pokazując OHOO! - jadalną kulkę wody.

 

W dokumencie znalazły się również przykłady polskich rozwiązań. Jak choćby opracowany na Wydziale Wozrnictwa ASP Warszawa w ramach konkursu Danone Polska dla studentów ASP opakowanie Dairy Pad - biodegradowalna powłoka na jogurt.

 

Czy też, odpowiadający praktycznie na potrzebę wiedzy, zgłoszoną przez badanych w raporcie Ziemianie Atakują,  system informujący jak segregować opakowania wprowadzony przez Żabka Polska.

 

Ziemianie Projektują pokazuje również pułapki niektórych rozwiązań, jak na przykład słomek z wodorostów - sprowadzone z Ameryki do Polski, zostawią za sobą znaczący ślad CO2 - nigdy nie będą eko rozwiązaniem.  

 


- Przy podejmowaniu kwestii ekodesignu istotnych jest wiele aspektów, takich jak łańcuchy dostaw czy też poszukiwanie lokalnych alternatyw - zaznacza Jakub Swircz, strateg Brandy Design - dlatego też, w kraju pełnym jabłek, lepiej sprawdzą się słomki wykonane z owocowego surowca.


 

Suplement Ziemianie Projektują tak jak i pozostałe: Ziemianie Atakują 2019 i Ziemianie Regulują dostępne są za darmo, online na platformie ziemianieatakuja.pl. Ziemianie Projektują możesz również pobrać bezpośrednio na końcu akrtykułu.


Raporty Ziemianie Projektują! i Ziemianie Regulują! Powstały w ramach inicjatywy eksperckiej Food2050, której partnerami są: Brandy Design, Centrum Prawa Żywnościowego, Lata Dwudzieste i Kantar Polska.   


Partnerem raportów: Ziemianie Atakują, Ziemianie Projektują i Ziemianie Regulują jest United Global Compact.


Marką Ziemianie Atakują zarządza Kantar Polska i Lata Dwudzieste.


Do pobrania
Pobierz raport 15.20 MB
WK DZIK
Następne Case Study: WK DZIK
Wojska Polskiego 3 / 4 Warszawa recepcja@brandy.pl

© Brandy 2025

Brandy Design
  • Case studies
  • Portfolio
  • O nas
  • Fundacja BrandyLab